محفل انس با قرآن در کابل برگزار شد

224

محفل انس با قرآن به مناسبت سی‌وچهارمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) از سوی شورای عالی قرآنی افغانستان و دارالقرآن‌های همکار امروز شنبه (13 جوزا) در تالار نمارسانه برگزار گردید.

هدف از این محفل آشنایی با اندیشه‌ها و افکار امام خمینی (ره) در ارتباط به قرآن، جایگاه حجاب اسلامی، زن و مادر در جامعه عنوان شده است.

حاجی عباس حسن‌زاده برگزارکنندۀ این محفل و رئیس شورای عالی قرآنی افغانستان در گفتگو با خبرگزاری فرهنگ، گفت: «حضرت امام خمینی نسبت به جایگاه قرآن در جامعه دیدگاه ویژه‌ای داشت و فرمود: «قرآن کتاب انسان‌سازی است.»

وی همچنین با تأکید بر نقش زن و مادر اظهار داشت: «زن و مادر اساس جامعه را تشکیل می‌دهد. زن در ساختن جامعۀ اسلامی و تربیت افراد خدمتگذار نقش اساسی و تعیین‌کننده دارد.»

حسن‌زاده با استناد به گفتۀ امام خمینی که فرمود «از دامن زن مرد به معراج می‌رود»، به جایگاه برجستۀ زن در مبانی اسلامی اشاره نمود و بر حفظ آن تأکید ورزید.

همچنین در محفل انس با قرآن که تعدادی از قاریان بین‌المللی کشور چون سید علی‌رضا مبارز، استاد الحاج علی‌جان صفری و قاری فضل‌احمد امید نیز شرکت کرده بودند، برنامه‌های تواشیح، مقاله، شعر، سرود و سخنرانی نیز به اجرا درآمد.

گفتنی است که شورای عالی قرآنی افغانستان که در سال 1392 در شهرکابل تأسیس گردید و اکنون در 12 ولایت و ولسوالی  نمایندگی دارد، برنامه‌های متنوع آموزشی چون روخوانی، روان‌خوانی، قرآئت، تجوید، صوت و لحن، ترجمه و مفاهیم، تربیت مربی قرآن کریم، حفظ کل قرآن کریم و راه‌اندازی نموده و حدود 2000 شاگرد قرآنی را آموزش داده است. همچنین با راه‌اندازی مسابقات قرآنی و برنامه‌های مناسبتی-دینی دیگر به ترویج ارزش‌های اسلامی کوشیده است.

خبرهای بیشتر

اولین دور مسابقات قرائت کریم به روش تحقیق برگزار گردید (farhangpress.af)

ما را در گوگل نیوز دنبال کنید

نوشتن نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید