واکنش‌ها نسبت به درگذشت پوهاند شاه‌علی‌اکبر شهرستانی

91
شاه علی اکبر شهرستانی
شاه علی اکبر شهرستانی

مرگ پوهاند شاه‌علی‌اکبر شهرستانی از چهره‌های مشهور آکادمیک افغانستان با واکنش‌های زیادی از سوی چهره‌های مطرح سیاسی، علمی ‌و فرهنگی افغانستان مواجه شده است.

پوهاند داکتر شاه‌علی‌اکبر شهرستانی محقق، نویسنده، استاد و رئیس سابق دانشکده ادبیات دانشگاه کابل روز یکشنبه (14عقرب برابر با 5 نوامبر) ساعت 4:35 دقیقه به وقت محلی  به عمر 94 سالگی در شهر لندن برتانیا در گذشت.

عباس بصیر، وزیر پیشین تحصیلات عالی کشور در واکنش خود او را از چهره‌های صاحب‌نام آکادمیک افغانستان خوانده و مرگ او را ضایعه بزرگ توصیف کرده است.

محمدقاسم وفایی‌زاده، نیز نوشته است:«پروفیسور شهرستانی از پیشگامان تحقیق علمی ‌در حوزه‌ تاریخ و ادبیات در کشور است و شنیده‌ام که بیش از ۱۳۰ اثر در عرصه‌ تاریخ و ادب به‌شمول یادداشت‌های سیاسی از خود برجای مانده است.»

پوهاند شهرستانی آثار ارزشمندی را در حوزه‌های مختلف تاریخ، ادبیات، ترجمه، تاریخ هزاره، و …. خلق کرده است. «تأثیر ادب دری بر ادبیات فرانسه»، «هجو در ادبیات زبان دری»، «چگونه ترجمه باید کرد؟»، «تاریخ هزاره (دو جلد)»، «قاموس لهجۀ دری هزاره‌گی»، «یادداشت‌ها»، «تاریخ مالیۀ دولت در چهل سال» و… از این جمله آثار ارزشمند او می‌باشند.

خبرهای مرتبط

پروفیسور سید شاه‌علی‌اکبر شهرستانی درگذشت

ما را در گوگل نیوز دنبال کنید

نوشتن نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید