28 حمل 1403

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

منار جام ثبت آثار میراث های فرهنگی جهان اسلام شد

کمیتۀ میراث‌های فرهنگی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام (آیسیسکو) در جریان سومین اجلاس فوق‌العادۀ خویش که به تاریخ ۱۰ دسامبر ۲۰۲۰ به‌صورت مجازی برگزار گردیده بود، با اتفاق آرا با دوسیۀ پیشنهادی جمهوری اسلامی افغانستان مبنی بر ثبت «منار جام» در لیست میراث‌های فرهنگی جهان اسلام موافقت کرد.

این دستاورد نتیجهٔ سعی و تلاش‌های مؤثر نماینده‌گی ج.ا.ا. در پاریس می‌باشد که دوسیهٔ منار جام را به سازمان آیسیسکو ارسال و پیگیری نموده بود.

در جریان سومین اجلاس فوق‌العادۀ این کمیته، پس از ارزیابی و مرور دوسیه‌های پیشنهادی کشورهای عضو سازمان آیسیسکو، ۲۲ اثر فرهنگی از شش کشوراسلامی (امارات متحدۀ عربی، افغانستان، یمن، فلسطین، مراکش و عمان) مورد قبول قرار گرفته است.

منار جام قبلاً درسال ۲۰۰۲ شامل لیست میراث‌های فرهنگی جهانی سازمان یونسکو گردیده بود که اکنون در لیست میراث‌های فرهنگی جهان اسلام نیز قرار گرفت.

این نخستین اثر فرهنگی کشور می‌باشد که شامل لیست میراث‌های فرهنگی جهان اسلام گردیده است. این دستاورد مهم در راستای تقویت وجه ملی، حفظ و مرمت آثار فرهنگی کشور در سطح بین‌المللی، و تقویت پالیسی دولت در عرصه‌های دیپلوماسی فرهنگی از اهمیت فراوان برخوردار است.

لینک کوتاه:​ https://farhangpress.af/?p=472

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات