غلام‌دستگیر پنجشیری شاعر و سیاستمدار اسبق افغانستان درگذشت

144

غلام‌دستگیر پنجشیری شاعر و سیاستمدار اسبق افغانستان به تاریخ ۵ جدی در سن ۸۹ سالگی در امریکا درگذشت.

غلام‌دستگیری پنجشیری  در روستای قابضان ولسوالی رخه ولایت پنجشیر به دنیا آمد. تحصیلات ابدالی خود را در همان محل و دارالمعلمین را در شهر کابل به پایان رساند و همچنین در سال ۱۳۳۷ خورشیدی از دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه کابل فارغ گردید.

او پس از فراغت، به عنوان هیئت تحریریه روزنامه انیس به فعالیت آغاز کرد و سپس در پست‌های ریاست مطبوعات، مدیریت نشرات رادیودولتی افغانستان و مدیریت نسخ خطی وزارت اطلاعات و فرهنگ ایفای وظیفه نمود.

وی پس از کودتای حزب خلق به صفت وزیر وزارت معارف تعیین و بعد در پست وزارت فواید عامه گماشته شد. پنجشیری در کنار فعالیت‌های فکری و فرهنگی به فعالیت سیاسی نیز پرداخت. وی در ابتدا شامل حزب دموکراتیک خلق و بعد هم به حزب پرچم پیوست. او در ادامه فعالیت‌های سیاسی‌اش ، حزب خلق کارگر را تشکیل داد و سپس همراه رفقایش به جناح حلق پیوست.

پنجشیری در عین حال که مصروف فعالیت‌های سیاسی بود، هیچ‌گاه از امور فکری و فرهنگی نیز باز نماند. او هم شاعر و هم نویسنده بود. مجموعه آثار او به نام‌های بهار جاویدان، پیک دوستی، آینده جهانیم، ناله‌ی نیلاب، فروغ هستی  و همچنین اثر تألیفی او به نام «ظهور و زوال حزب دموکراتیک خلق افغانستان» به طبع رسیده است.

 

ما را در گوگل نیوز دنبال کنید

نوشتن نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید