1 ثور 1403

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

بیش‌ از 90 درصد خبرنگاران افغانستان به اطلاعات دسترسی ندارند

اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان، با برگزاری نشست خبری‌‌ درکابل، یافته‌های یک نظرسنجی دربارۀ وضعیت دسترسی خبرنگاران افغانستان به اطلاعات در پنج ماه گذشته را پخش کرد.

به گزارش خبرگزاری فرهنگ به نقل از سلام‌وطندار، بر بنیاد این نظرسنجی، بیش از 90 درصد خبرنگاران در این مدت از دسترسی به اطلاعات محروم‌ بوده‌اند.
مسرور لطفی، مسوول رسانه‌های اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان می‌گوید که با روی‌کارآمدن طالبان، رسانه‌های کشور در فقدان چتر حقوقی به سر می‌برند که این مساله مشکلاتی را در عرصۀ اطلاع‌رسانی به‌وجود آورده است.
لطفی می‌افزاید: “بالاتر از پنج درصد گفته‌اند که آزادومستقل هستند، اما نزدیک به 95 درصد گفته‌اند که رسانه‌ها استقلالیت خود را از دست داده‌اند، در پاسخ به وضیعت فعلی سانسور در رسانه‌‌ها، نزدیک به 90 درصد گفته‌اند که سانسور وجود دارد و بالاتر از 90 درصد هم گفته‌اند که خبرنگاران داخلی و خارجی به اطلاعات دسترسی ندارند”.
یافته‌های این نظرسنجی همچنان نشان می‌دهد که بیش‌ از 20 درصد مسوولان ریاست‌های اطلاعات و فرهنگ در ولایت‌ها، در روند اطلاع‌رسانی رسانه‌ها مداخله کرده‌اند؛ 30 درصد مسوولان طالبان مانع ضبط برنامه‌ها شده‌اند و نیز 60 درصد شهروندان از مصاحبه‌ کردن هراس دارند.
اما بلال کریمی، از معاونان سخنگوی طالبان، یافته‌های این نظرسنجی را رد می‌کند و می‌گوید که با روی‌کارآمدن طالبان محدودیتی برای رسانه‌ها ایجاد نشده است.
این نظر سنجی به‌طور برخط/آ‌نلاین در سراسر افغانستان با شرکت 500 خبرنگار انجام شده است.
لینک کوتاه:​ https://farhangpress.af/?p=2390

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات