نخستین جایزة ادبی مولانا راه‌ اندازی شد

20
جایزه ادبی
جایزه ادبی مولانا

خردسرای فردوسی و خانة مولانا به مناسبت هشت‌صد و شانزدهمین سال‌روز تولد مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، جایزة ادبی مولانا را در سطح زبان فارسی (ایران و افغانستان) راه‌اندازی نمودند.

هدف از راه‌اندازی این جایزه آشنایی با اندیشه‌های مولانا و تقویت همگرای فرهنگی میان دو ملت افغانستان و ایران خوانده شده است. در در صفحه اجتماعی این جایزه آمده است: «مولانا جلال‌الدین محمد بلخی یکی از شاخص‌ترین چهره‌های فرهنگی مشترک ما در این جغرافیای تمدني و انديشمندي سرشناس در عرصه بين‌المللي است. توجه علمی به آرا و اندیشه‌های او در روزگار کم‌فروغی فعالیت‌های ادبی و فرهنگی، بي‌ترديد از مهم‌ترین کارهایی‌ست که پژوهشگران حوزة ادبیات و فرهنگ می‌توانند مدنظر قرار دهند. در این ميان، همکاری نهادهای مستقل ایرانی و افغانستانی می‌تواند انگیزه‌ای دوچندان باشد برای هم‌افزایی، همراهی و درخشش نویسندگان دو کشور که همچون ستاره‌های درخشان در کهکشان گسترده‌اي به نام مولانا  گرد هم آیند و جغرافیای فرهنگی ما را پرفروغ‌تر کنند.»

این جایزه ادبی نخستین جایزه ادبی مشترک میان ایران و افغانستان است که توسط خردسرای فردوسی و خانه مولانا با همکاری ديگر نهادهای علمي و فرهنگي از جمله انجمن پایندان (هم‌دلان ایران و افغانستان) و انجمن علمي مطالعات صلح ایران، راه‌اندازی شده است.

جایزه ادبی مولانا
جایزه ادبی مولانا

خبرهای مرتبط:

فاطمه حسنی، برنده جایزهٔ عکاسی انجمن ملی هنرهای زیبا در فرانسه شد

ما را در گوگل نیوز دنبال کنید

نوشتن نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید