30 ثور 1403

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print
صندوق ملی حمایت از خبرنگاران و کارکنان رسانه‌یی در مراسمی که با اشتراک استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان، محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، وحید عمر مشاور ارشد رییس جمهوری و رییس ادارۀ ارتباطات عامه و ستراتیژیک ریاست جمهوری و شماری از مسولان ارشد نهادهای رسانه‌یی و خبرنگاران در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت برگزار شد، به گونۀ رسمی افتتاح شد.
استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در نشست معرفی بورد رهبری جدید صندوق ملی حمایت از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی گفت: جنگ جاری در کشور نامشروع و کاملاً حرام است، زیرا این جنگ مردم سالاری و حقوق بشر را در خطر قرارداده است و ضرورت است که از مقاومت ملی، حفظ وحدت ملی و اجماع سیاسی میان احزاب و نیروهای امنیتی و دفاعی حمایت کنیم.
او افتتاح مجدد صندوق ملی حمایت مالی خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها را مهم خواند و گفت: احیای مجدد این صندوق در شرایط فعلی برای خبرنگاران ضروری است و ما امروز بورد جدید صندوق را معرفی می‌کنیم.
او گفت: اعضای جدید بورد صندوق از نهادهای مختلف رسانه‌یی نمایندگی می‌کنند و از شهرت خوب برخوردار استند.
او خاطرنشان کرد که هویت صندوق ملی حمایت از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در طرزالعمل جدید به صورت واضح تعریف شده است و هویت آن ملی، غیرانتفاعی و غیردولتی است و نقش حکومت در این صندوق نظارتی و حمایتی است.
معاون دوم ریاست جمهوری افزود: فعالیت اعضای بورد جدید افتخاری است و در مقابل کمیتۀ رسانه‌ها و حکومت پاسخ‌گو اند و در هر ربع سال از کارکردهای شان گزارش می‌دهند.
وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهوری و رییس ادارۀ ارتباطات عامه و ستراتیژیک ریاست جمهوری گفت: این صندوق هرچه زودتر با امانت داری کامل کار خود را آغاز می‌کند و برای خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی مریض، زخمی و شهید کمک‌رسانی خواهد کرد.
وی افزود: به وزارت اطلاعات و فرهنگ وظیفه سپرده شده است که برای این صندوق سهولت‌ها فراهم کند.
او گفت: این صندوق در گذشته هم وجود داشت، اما شماری از خبرنگاران از نحوۀ فعالیت آن شکایت داشتند که فعالیت آن محدود است؛ اما با احیای دوباره، این صندوق آدرس مشخص خواهد داشت.
محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ از احیای مجدد صندوق ملی حمایت مالی خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی استقبال کرد و گفت: امروز جای خوشی است که صندوق ملی حمایت مالی خبرنگاران از حالت ابهام بیرون شود و در فعالیت‌های شفافیت تامین شود.
او گفت: برقی شدن فعالیت این صندوق می‌تواند به شفافیت آن کمک کند و تمام خبرنگاران می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.
او افزود: به صداقت می‌گویم که ما در صندوق خواهان شفافیت هستیم و از مدیریت مشارکتی این صندوق حمایت می‌کنیم و باید تمام خبرنگاران و کارکنان رسانه‌یی مورد توجه قرار گیرند.
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که جایزۀ نقدی مدال آزادی بیان که رییس جمهوری منظور کرده است، از این صندوق پرداخت شود.
او از شماری از رسانه‌ها خواست که از طریق تبلیغات، جنگ روانی را در میان مردم راه‌اندازی نکنند، زیرا طالبان با آزادی بیان دشمنی دارند.
نجیب شریفی، رییس کمیتۀ مصونیت خبرنگاران، احیای مجدد صندوق ملی حمایت خبرنگاران و کارکنان رسانه‌یی را در شرایط جنگی در سراسر کشور برای خبرنگاران ضروری خواند و گفت: مشکلات زیادی در این اواخر سد راه خبرنگاران است و آنان نیاز به کمک دارند و از این طریق باید کمک شوند.
او گفت: به هر اندازه‌یی که خشونت ها در کشور ازسوی طرف ها زیاد شود، به همان اندازه نیاز خبرنگاران به کمک بیشتر می‌شود.
در اخیر؛ 1- محمد آصف احمدزی نماینده محترم آکادمی علوم 2- میرزکی احمد انصاری نماینده محترم پوهنحی ژورنالیزم پوهنتون کابل 3- حجت الله مجددی نماینده کمیته مشترک حکومت و رسانه ها 4- صابر مومند نماینده محترم وزارت اطلاعات و فرهنگ 5- زهرا موسوی نماینده محترم کمیسیون دسترسی به اطلاعات 6- صدیق الله توحیدی نماینده محترم کمیته مصونیت خبرنگاران 7- صمصامه سیرت از صدای آمریکا 8- حارث جمالزاده از تلویزیون یک 9- جاوید همیم از آژانس پژواک 10- دواخان مینه پال رئیس مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت 11- عبدالمجیب خلوتگر عضو فدراسیون ژورنالیستان 12- ضیا بومیا عضو فدراسیون ژورنالیستان و 13- مکیه منیر عضو فدراسیون ژورنالیستان به عنوان اعضای جدید بورد صندوق ملی حمایت مالی خبرنگاران و کارکنان رسانه‌یی معرفی شدند.
لینک کوتاه:​ https://farhangpress.af/?p=1747

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات