3 سرطان 1403

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

خبرگزاری فرهنگ، سازمان گزارشگران بدون مرز در نامه‌ای به ریچارد بنت، گزارشگر سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان، خواستار اقدام فوری برای دفاع از خبرنگاران و آزادی بیان در این کشور شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در این نامه گفته است که در افغانستان بازداشت‌های خودسرانه خبرنگاران در حال افزایش است و این امر سبب به میان آمدن فضای ترس و وحشت در تمام رسانه‌های این کشور شده است.

این سازمان تأکید است که با وجود گفته‌های ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان مبنی بر نافذشدن قانون رسانه‌های همگانی و احیای کمیسیون رسیده‌گی به تخلفات رسانه‌ای، وضعیت رسانه‌های افغانستان به گونه چشم‌گیر بدتر شده است، از جمله بازداشت‌های خودسر و اعمال محدودیت‌های تازه بر رسانه‌ها.

در این نامه گفته شده است که وضع محدودیت بر رسانه‌ها و خبرنگاران از آغاز سال ۲۰۲۲ بیشتر شده و مسوولان استخبارات طالبان به گونه یک‌جانبه اقدام به قطع نشر برنامه‌ها می‌کنند و به گونه مستقیم به بازداشت خبرنگاران دست می‌زنند.

ریچارد بنت که تابعیت دوگانه بریتانیایی و نیوزیلندی دارد، در ۲۷ مارچ از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به عنوان گزارشگر این شورا در مورد حقوق بشر در افغانستان، گماشته شد.

منبع: هشت صبح

لینک کوتاه:​ https://farhangpress.af/?p=3117

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات