28 حمل 1403

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

منابع محلی از ولایت غزنی می‌گویند همزمان با فرارسیدن برف و باران زمستانی، خطر فروریزی برج‌های بالاحصار غزنی را تهدید می‌کند.

به گفته‌ی شمار از باشندگان شهر غزنی، قسمت‌های از برج‌های بالاحصار فروریخته است. ممکن است در زمستان پیش‌رو قسمت‌های دیگر آن نیز تخریب گردد.

عبدالاحد دکاندار در ساحه روضه می‌گوید قلعه تاریخی غزنی و بالاحصار یکی از افتخارات کشور ما محسوب می‌شود. این قلعه تاریخی طی جنگ‌های گذشته تخریب شده است.

Screenshot 2023 01 06 231813

به گفته‌ی وی این قلعه محل استقرار شماری از نظامیان حکومت پیشین بود. به همین خاطر آسیب فراوان دیده است.

رامین سیاوش یکی از دانشجویان دانشگاه غزنی نیز می‌گوید: «متأسفانه هنوز حدود 700 خانه در قلعه تاریخی غزنی سکونت دارند. ساخت و سازهای بی‌رویه در این محل جریان دارد. از این‌رو گفته می‌توانیم که قلعه تاریخی و بالاحصار غزنی در حال نابودی است.»

وی می‌افزاید: «قلعه تاریخی غزنی 36 برج داشت که بیش از 14 برج باقی نمانده است و بقیه تخریب گردیده‌اند.»

شمار دیگری از باشندگان غزنی سرک کنار این قلعه را عامل دیگر تخریب آن می‌دانند و می‌گویند موترهایی با بار زیاد از کنار آن عبور و مرور می‌کنند و همین امر هم باعث شده است تا این آبده تاریخی صدمه ببیند.

شاه‌آغا از دیگر باشندگان این شهر می‌گوید: «سرکی که از کنار این قلعه می‌گذرد آسیب بزرگی به قلعه تاریخی وارد کرده است.»

وی می‌افزاید با این که در حکومت پیشین دیوار و برج‌های آن ترمیم گردید و بیش از یک میلیون دالر در ترمیم آن مصرف شد، ولی متأسفانه می‌بینیم که هرروز دیوارهای آن تخریب می‌گردند و قلعه و بالاحصار کم کم از بین می‌رود.

به گفته‌ی وی حکومت فعلی مسئولیت دارد تا خانه‌ها را از داخل قلعه به بیرون انتقال دهد و این آبده‌ی تاریخی حفاظت و مرمت نماید.

ولایت غزنی یکی از ولایت‌های تاریخی است که در آن حدود 300 آبده تاریخی وجود دارد. غزنی در سال 2013 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد. قدمت تاریخی غزنی به 1500سال قبل از میلاد می‌رسد. قلعه تاریخی و بالاحصار غزنی در زمان سلطان محمود غزنوی مقر حکومتی بوده است.

شمار زیادی آبده‌های تاریخی این شهر طی جنگ‌های گذشته از بین رفته‌اند. طالبان وعده داده‌اند که از این آبده‌ها حفاظت و آن‌ها را مرمت می‌کنند. مهاجر فراهی معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ هفته گذشته در هرات گفته بود «که این وزارت تلاش می‌ورزد تا آثار و آبده‌های تاریخی را در سراسر کشور ترمیم و از آن حافظت کند.»

 

.

 

لینک کوتاه:​ https://farhangpress.af/?p=4543

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات