جشن گل ارغوان در بدخشان برگزار شد

403

رخی از فعالان جامعه مدنی، شاعران، نویسندگان و روزنامه نگاران بدخشان برای زنده نگهداشتن فرهنگ بزرگداشت از گل ارغوان به ارغوان‌زارهای این ولایت رفته و شعر می‌سرایند، کوهنوردی و سنگ بازی می‌کنند که به گفته‌شان فرهنگ دیرینه را پاس بدارند.
برگزاری جشن ارغوان به هدف معرفی جاذبه‌های گردشگری این ولایت همه ساله برگزار می‌شود تا آنان بتوانند صنعت سیاحت را در این ولایت تقویت کنند.
سیف الدین سائس رئیس مجتمع جامعه مدنی بدخشان در این باره بیشتر می‌گوید: «تجلیل از گل ارغوان از سوی مجتمع نهادهای مدنی بدخشان یک سنت است. همه ساله ما از گل ارغوان در فصل بهار در همین منطقه تجلیل می‌کنیم. امسال هم آمدیم تا این سنت و رسم قطع نشود.»
شماری از فرهنگیان بدخشان می‌گویند که شرکت در این جشن‌ها می‌تواند برای بسیاری‌ها یادآور خاطرات دیرینه دورهمی‌ها و روزهای شاد باشد.
عبدالبصیر وثیق شاعر محلی می‌گوید، با آغاز فصل بهار، در کنار میله سمنک، میله گل ارغوان نیز جزو فرهنگ سنتی مردم بدخشان است.
وثیق گفت: «اینجا آهنگ گذاشته شد. کوهنوردی صورت گرفت. سنگ انداخته شد. اینجا یک فضایی است که همه بیایند از نوروز تجلیل می‌کنند.»
از این جشن در بدخشان در حالی بزرگداشت می‌شود که با گذشت هر روز دامنه ناامنی در بخش‌های مرکز و چند ولسوالی این ولایت اوج گرفته است.
فرهنگیان بدخشان هم می‌گویند که برقراری صلح و امنیت در افغانستان می‌تواند به آب و تاب این چنین جشن‌ها بیافزاید.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید