30 حمل 1403

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

به گزارش خبرگزاری فرهنگ به نقل از ورایتی، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی (سه شنبه ۸ فوریه) نامزدهای نود و چهارمین دوره جوایز اسکار را اعلام کرد.

تریسی الیس راس هنرپیشه و کمدین آمریکایی و لسلی جردن بازیگر آمریکایی لحظاتی پیش نامزدهای این دوره جوایز اسکار را اعلام کردند.

در این دوره از جوایز اسکار فیلم «قدرت سگ» ساخته جین کمپیون با نامزدی در ۱۲ شاخه پیشتاز نامزدها لقب گرفت.

مراسم اسکار پس از آنکه سه سال بدون مجری روی آنتن رفت، امسال به رسم گذشته با یک مجری سنتی برگزار می شود و شبکه ABC نیز پخش مراسم را برعهده دارد.

در رویداد امسال جوایز اسکار، ۲۷۶ فیلم بلند سینمایی واجد شرایط حضور در بخش اسکار بهترین فیلم سال اعلام شدند. رای گیری نامزدها از روز پنجشنبه ۲۷ ژانویه آغاز شد و در روز سه شنبه یک فوریه پایان یافت.

نود و چهارمین دوره جوایز اسکار ۲۷ مارس ۲۰۲۲ (بامداد ۸ فروردین ۱۴۰۱) در شهر لس آنجلس برگزار می‌شود.

فهرست کامل نامزدهای نود و چهارمین دوره جوایز اسکار به این شرح است

*نامزدهای ​بهترین فیلم

«بلفاست»، «کُدا»، «بالا رو نگاه نکن»، «ماشین من را بران»، «تلماسه»، «شاه ریچارد»، «لیکوریش پیتزا»، «کوچه کابوس»، «قدرت سگ» و «داستان وست ساید»

*نامزدهای بهترین کارگردانی

پل توماس اندرسن برای «لیکوریش پیتزا»، کنت برانا برای «بلفاست»، جین کمپیون برای «قدرت سگ»، استیون اسپیلبرگ برای «داستان وست ساید» و ریوسوکی هاماگوچی برای «ماشین من را بران»

*نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول مرد

خاویر باردم برای «ریکاردوها بودن»، بندیکت کامبربچ برای «قدرت سگ»، اندرو گارفیلد برای «تیک، تیک…بوم!»، ویل اسمیت برای «شاه ریچارد» و دنزل واشینگتن برای «تراژدی مکبث»

*نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن

جسیکا چستین برای «چشمان تامی فای»، اولیویا کلمن برای «دختر گمشده»، پنه لوپه کروز برای «مادران مشابه»، نیکول کیدمن برای «ریکاردوها بودن»، کریستین استوارت برای «اسپنسر»

*نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

سیاران هیندس برای «بلفاست»، تروی کاستور برای «کودا»، جسی پلمونس برای «قدرت سگ»، جی کی سیمونز برای «ریکاردوها بودن»، کودی اسمیت مک فی برای «قدرت سگ»

*نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل زن

جسی باکلی برای «دختر گمشده»،  آریانا دباس برای «داستان وست ساید»، جودی دنچ «بلفاست»، کریستین دانست «قدرت سگ»، آئونجانو الیس برای «شاه ریچارد»

*نامزدهای بهترین فیلمنامه اصلی

«بلفاست» کنت برانا، «بالا رو نگاه نکن» آدام مک کی و دیوید سیروتا، «شاه ریچارد» زک بیلین،  «لیکوریش پیتزا» پل توماس اندرسن، «بدترین انسان جهان» اسکیل ووگت و یواخیم تریر

*نامزدهای بهترین فیلمنامه اقتباسی

«کُدا» سیان هدر، «ماشین من را بران» ریوسوکی هاماگوچی و تاکاساما اوئه، «تلماسه» جان اسپایتس، دنی ویلنوو و اریک راث، «دختر گمشده» مگی جیلنهال، و «قدرت سگ» جین کمپیون

*نامزدهای بهترین فیلم بین المللی

«ماشین من را بران» (ژاپن)، «فرار» (دانمارک)، «دست خدا» (ایتالیا)، «لونانا: یک گاومیش در کلاس درس» (بوتان)، «بدترین انسان جهان» (نروژ)

*نامزدهای بهترین مستند بلند

«صعود» (Ascension)، «آتیکا» (Attica) «فرار» (Flee)، «تابستان روح» (Summer of Soul)، «نوشتن با آتش» (Writing With Fire)

*نامزدهای بهترین انیمیشن بلند

«افسون»، «فرار»، «لوکا»، «میچل ها علیه ماشین ها»، «رایا و آخرین اژدها»

*نامزدهای بهترین تدوین

«بالا رو نگاه نکن»، «تلماسه»، «شاه ریچارد»، «تیک، تیک…بوم!»، «قدرت سگ»

*نامزدهای بهترین موسیقی متن

«بالا رو نگاه نکن»  نیکلاس بریتل، «تلماسه» هانس زیمر، «افسون» جرمین فرانکو، «مادران مشابه» آلبرتو ایگلاسیاس، «قدرت سگ» جانی گرینوود

*نامزدهای بهترین ترانه

«شاه ریچارد»، «افسون»، «بلفاست»، «زمانی برای مردن نیست» و «چهار روز خوب»

*نامزدهای بهترین فیلمبرداری

«تلماسه»، «کوچه کابوس»، «قدرت سگ»، «تراژدی مکبث»، «داستان وست ساید»

*نامزدهای بهترین طراحی لباس

«کروئلا»، «سیرانو»، «تلماسه»، «کوچه کابوس»، «داستان وست ساید»

*نامزدهای بهترین مستند کوتاه

«شنیدنی»، «من رو به خونه هدایت کن»، «ملکه بسکتبال»، «سه ترانه برای بی نظیر» و «وقتی ما قلدر بودیم»

*نامزدهای بهترین چهره‌آرایی

«چشمان تامی فای»، «خاندان گوچی»، «بازگشت به آمریکا ۲»، «کروئلا» و «تلماسه»

* نامزدهای بهترین طراحی صحنه

«تلماسه»، «کوچه کابوس»، «قدرت سگ»، «تراژدی مکبث»، «داستان وست ساید»

*نامزدهای بهترین صداگذاری

«بلفاست»، «تلماسه»، «زمانی برای مردن نیست»، «قدرت سگ»، «داستان وست ساید»

*نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه بصری

«تلماسه»، «گای آزاد»، «شانگ چی»، «زمانی برای مردن نیست»، «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست»

*نامزدهای بهترین فیلم کوتاه

«آلا کاچو- بگیر و فرار کن»، «لباس»، «خداحافظی طولانی»، «در ذهنم» و «لطفا نگه دارید»

*نامزدهای بهترین انیمیشن کوتاه

«رویدادهای هنر»، «بستیا»، «باکسبالت»، «رابین رابین» و «برف پاک کن»

لینک کوتاه:​ https://farhangpress.af/?p=2504

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات